+370 685 07671 [email protected] MeniuUžverti Meniu Užsisakyk dabar!

Baigiamasis darbas: kokios yra jo sudedamosios dalys?

Svajojate apie sėkmingai baigtas vienos ar kitos krypties studijas? Tokiu atveju baigiamasis darbas bus tiesiog neišvengiamas – teks jį paruošti kokybiškai, laikantis visų reikalavimų. Belieka tik pridurti, jog baigiamasis darbas ir jo ruošimas yra iš tiesų labai plati tema – jei norime kalbėti apie šio tipo rašto darbą, teks aptarti daug įvairių apsektų. Šį kartą koncentruosimės tik į vieną aspektą. Tai – Baigiamasis darbas ir jo sudedamosios dalys. Kaip žinia, baigiamasis darbas yra sudarytas iš tam tikrų sudedamųjų dalių. Kokios jos? Kaip jas tinkamai paruošti? Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokiomis pagalbinėmis priemonėmis naudotis? Tai  – klausimai, į kuriuos, atsakymus nori sužinoti kiekvienas studentas. Belieka tik pridurti, kad atsakymai į šiuos klausimus tikrai yra ir netrukus suteiksime galimybę jums juos pažinti, o kol kas norime paminėti ir dar keletą svarbų akcentų. Vienas iš jų: kodėl svarbu  žinoti atsakymus į visus ką tik išvardintus klausimus? Viskas labai parasta –tik tuo atveju, jei žinosite atsakymus į šiuos klausimus ir laikysitės pateiktų rekomendacijų, galėsite paruošti iš tiesų  puikų darbą. Ne ką mažiau svarbi yra ir kita detalė – neretai studentai rašymą įsivaizduoja kaip labai sunkų bei  daug lauko pareikalausiantį darbą. Ir iš tiesų – tiesos šiame pasakyme yra, tačiau verta prisiminti, kad net patys sunkiausi darbai yra įveikiami kur kas greičiau  bei lengviau tuo atveju, jei juos suskirstome dalimis. Akivaizdu, jog sudedamosios dalys šiuo atveju yra puikus pasirinkimas – jei rašysite darbą dalimis,  visas procesas taps kur kas lengviau įveikiamas.

Titulinis

Neretai juokaujama, jog tai – lengviausiai bei greičiausiai paruošiama baigiamojo darbo dalis. Ir iš tiesų – jei norite tinkamai paruošti titulinį lapą, tereikės laikytis vos kelių paprastų nurodymų, o užtruksite – kelias minutes.

Santrauka

Tai  – dar viena šio darbo dalis. Jei paruošti užtruksite taip pat nedaug laiko. Kokia šios darbo dalies esmė? Viskas labai paprasta – šioje darbo dalyje vos keliolika sakinių turite nusakyti visą darbo esmę. Belieka tik pridurti, jog santrauka paprastai yra rašoma tuomet, kai baigtas ruošti visas darbas. Santrauką reikia paruošti lietuvių bei anglų kalbomis. Taigi, kad tinkamai paruoštumėte šią baigiamojo darbo dalį, turite turėti puikius anglų kalbos įgūdžius arba pasinaudoti profesionalaus vertėjo paslaugomis.

Turinys

Po santraukos  – turinio eilė. Turinį paruošti paprastai nėra sunku, o galutinis  jo variantas yra ruošiamas tik po to, kai darbas baigtas. Na, o prieš tai tenka paruošti turinio juodraštį – tam, kad turėtumėte aiškų vaizdą, iš ko susidarys jūsų baigiamasis darbas. Ruošiant turinį būtina vadovautis metodiniais nurodymais.

Įvadas

Nors įvadas, palyginti  su kitomis darbo dalimis, užima labai nedaug vietos, tai dar tikrai nereiškia, jog ruošdami šią darbo dalį galite skirti mažai dėmesio, priešingai – atidumo ir įžvalgumo ruošiant įvadą turi būti labai daug, kadangi nuo to, kaip sėkmingai papuošite darbo įvadą, priklausys ir tolimesnio darbo sėkmė, kitais žodžiais tariant, jei įvade padarysite klaidų, jos jus lydės viso darbo metu. Taigi, įvadas turi būti ruošiamas labai atsakingai, o svarbiausi jo elementai – darbo tema, tikslas, objektas bei uždaviniai, kuriais sieksite tikslo.

Teorinė dalis

Kiekvienas rašto darbas turi turėti teorinę dalį.  Pastaroji taip pat turi būti ruošiama atsakingai, atidžiai, būtina tikslingai parinkti informacijos šaltinius. Gera žinia ta, kad egzistuoja ypač daug informacijos šaltinių, kurie tikrai pravers ruošiant teorinę dalį. Tai – vadovėliai, konspektai, ataskaitos, duomenų bazės ir  kitos priemonės šaltiniams surasti. Paprastai iš anksto yra nurodoma, kiek informacijos šaltinių turi būti panaudota ruošiant teorinę dalį. Bus idealu, jei laikysitės šios rekomendacijos.

Praktinė dalis

Paruošus teorinę darbo dalį, pats metas pereiti prie praktinės. Paprastai šios dalies apimtis būna 30 – 50 procentų ilgesnė  nei teorinės dalies apimtis. Praktinėje dalyje  analizuojami rezultatai kurie būna gauti atlikus vieną ar net kelis tyrimus. Tyrimai gali būti labai įvairūs, todėl labai svarbu gebėti parinkti tokį, kuris geriausiai padėtų siekti dar įvade iškelto tikslo. Taip pat svarbu patraukliai pateikti gautus duomenis. Tai padaryti galima pasitelkus tinkamas pagalbines priemones, pavyzdžiui, diagramas ar grafikus.

Išvados

Jau paruošėte praktinę dalį? Puiku, tokiu atveju galite pereiti prie vienos iš paskutinių baigiamojo darbo dalių – išvadų. Studentai dažnai tvirtina, kad išvados – viena lengviausiai paruošiamų darbo dalių. O kaip gi kitaip – juk belieka tik apibendrinti tyrimų rezultatus.

Literatūros sąrašas

Savaime suprantama, baigiamasis darbas tikrai nebus  vadinamas tinkamai paruoštu, jei jame nebus literatūros sąrašas, todėl labai svarbu nepamiršti šios dalies. Paruošti literatūros sąrašo taip pat nėra sudėtinga – tereikia laikytis kai kurių metodinių reikalavimų, tačiau būtina akcentuoti, jog visą darbą paruošę studentai neretai suklumpa ruošdami būtent literatūros sąrašą. Pasirodo, nemaža dalis studentų netinkama tvarka pateikia duomenis apie informacijos šaltinius.

Priedai

Nors priedai nėra būtina šio darbo dalis, tokią skiltį būtina ruošti, jei yra su tyrimu susijusių duomenų ar pagalbinių priemonių, kurias norite pateikti dėstytojams.

Taigi, jau išvardinome visas baigiamojo darbo dalis: titulinis  lapas, santrauka, turinys, įvadas, teorinė bei praktinės dalys, išvados ir priedai  – Iš visų šių dalių turi susidaryti jūsų baigiamasis darbas.

Spausk čia ir užsisakyk dabar!