+370 685 07671 [email protected] MeniuUžverti Meniu Užsisakyk dabar!

Referatai: kaip išvengti plagiato?

Referatai yra neatsiejama kiekvienų studijų dalis. Na, o prieš pradedant  kalbėti apie šios rūšies rašto darbus, dėmesį yra būtina  atkreipti į tai, jog jei statistinis studentas paruošia tik po vieną bakalauro ar magistro darbą, tai referatai, yra paruošiami žymiai didesniu kiekiu. Toks didelis referatų skaičius gerokai padidina plagiato tikimybę. Būtent plagiatas yra tai, ko kiekvienas studentas tikisi išvengti, kadangi, jei yra pripažįstama, jog darbas buvo nuplagijuotas, pasekmės  gali būti labai skaudžios – Referatai gali būti neužskaitomi arba įvertinti neigiamai. Taigi, kyla natūralus klausimas: kaip išvengti plagiato rašant referatus? Gera žinia ta, kad yra ne vienas būdas tai padaryti ir šį kartą jūsų turite galimybę su jais susipažinti.

Suvokite, kas yra plagiatas

Įdomu tai, kad plagiatas kartais atsiranda vien tik dėlto, jog studentai tiesiog nežino, kas apskritai yra laikoma plagiatu ir kaip taisyklingai yra rašomi referatai, kitais žodžiais tariant,  jei norite išvengti plagiato, pirmiausia turite aiškiai suvokti, kas tai yra. Skiriamos  net 4 plagiato tipai: kopijavimas, netinkamas perfrazavimas, netinkamas citavimas bei saviplagiatas. Belieka tik pridurti, kad dėl paprasčiausio nežinojimo, kas yra laikoma kopijavimu ar saviplagiatu, gali kilti rimtų problemų. Todėl belieka tik vienas būdas – susipažinti, kas iš tiesų yra pripažįstama kopijavimu, saviplagiatu ir kaip taisyklingai yra rašomi referatai. Gera žinia ta, kad kiekvienas iš ką tik išvardintų plagiato tipų  turi tam tikrus bruožus, pagal kuriuos ir galima identifikuoti, kad tai – ne kas kita, o plagiatas. Taigi, belieka tik investuoti  šiek tiek laiko ir susipažinti su šiais bruožais.

Plagiato paieškai skirtos programėlės

Šiandien jau esame  įpratę prie įvairių kompiuterinių bei mobilių programėlių, kurios iš tiesų mums palengvina  gyvenimą – galime sužinoti, patikrinti daug svarbių dalykų, belieka tik pridurti, kad plagiatas – taip pat ne išimtis: šiandien jau egzistuoja ne viena programėlė (pvz: Plag.lt), kurios tikslas – patikrinti tekstą ar jo  ištrauką ir įvertinti, ar jūsų referatai bei kiti rašto darbai nėra plagiatas. Akivaizdu, jog tai puiki priemonė, kuris tikrai pravers rašant rašto darbą.

Paisykite akademinių nurodymų

Daugelis asmenų yra linkę manyti, kad akademiniai nurodymai, kaip ruošti vieną ar kitą rašto darbą, įskaitant ir referatą, buvo sukurti tik tam, kad kiekvienas rašto darbas turėtų savo braižą. Tačiau tikslas buvo ne tik toks – iš tiesų, akademiniai nurodymai egzistuoja dar ir todėl, jog būtų išvengta plagiato, kitais žodžiais tariant, jei kruopščiai laikysitės visų akademinių nurodymų, tai tikimybė, kad jūsų darbas bus plagiatas, bus gerokai mažesnė. Taigi, belieka tik negailėti laiko ir investuoti į susipažinimą su akademiniais nurodymais. Na, o kad, tai būtų galima pasidaryti, belieka tik pridurti išsiaiškinti dar vieną dalyką: kur galite susipažinti su šiais nurodymais? Tai padaryti yra ne vienas būdas: paprastai kiekviena aukštoji mokykla yra išleidusi specialius leidinius, kuriuose ir skelbiami šie akademiniai nurodymai; maža to, dažniausiai jie skelbiami ir aukštosios mokyklos interneto svetainėje. Taigi, jau turite keletą pagalbinių priemonių, kurias galite rinktis tuo atveju, jei norite susipažinti su akademiniais reikalavimais. Be to, prisiminkite, jog visada tokio pobūdžio informacijos galite pasiteirauti  dėstytojo, pas kurį einate konsultuotis. Na, o baigiant kalbėti apie akademinius nurodymus, svarbu paminėti ir dar vieną detalę:  labai dažnai kiekvienos aukštosios mokyklos akademiniai reikalavimai skiriasi, todėl, jei ruošiate referatą, vadovaukitės tik tos mokyklos, kurioje ir studijuojate, akademiniais nurodymais.

Nepamirškite nurodyti informacijos šaltinių

Dar vienas būdas išvengti visų įmanomų  nemalonumų, kurie yra su plagiatu, tai – visada nurodyti informacijos šaltinius.  Dėmesį verta atkreipti, jog tokios situacijos nutinka labai dažnai, o svarbiausia, dėl labai paprastos priežasties  – studentas tiesiog pamiršta nurodyti šaltinį. Ir nors yra sakoma, kad vaistų nuo aplaidumo nėra, tačiau būtent tokia klaida gali kainuoti labai skaudžiai – darbas bus pripažintas plagiatu. Taigi, kad taip nenutiktų, labai svarbu nepamiršti nurodyti šaltinių. Vis dėlto, manote, kad galite tai pamiršti? Tokiu atveju belieka tik vadovautis šiuo patarimu:  kiekvieną kartą pabaigę rašyti referatą, atidžiai peržiūrėkite, kad nepamiršote nurodyti šaltinių, tokia patikra turi tapti neatsiejama referatų rašymo dalimi.

Būkite sąžiningi

Na, o  pabaigai – dar vienas ir galbūt pats svarbiausias  patarimas – būkite sąžiningi. Neretai studentai tiesiog nenugali noro pasiskolinti vieną ar kelias pastraipas iš jau paruošto darbo, tačiau būtent tos kelios pastraipos ir gali pakišti koją – būtent dėl jų jūsų darbas gali būti pripažinti plagiatu, todėl, jei norite išvengti tokios baigties, už referato turinį būkite atsakingi patys.

Taigi, jau sužinojome, kokios yra priemonės, dėl kurių naudojimo galite išvengti plagijavimo. Belieka tik pridurti, jog kuo daugiau iš išvardintų priemonių taikysite, tuo didesnė tikimybė išvengti plagiato. Na, o pabaigai  – dar keletas pastebėjimų šia tema. Vienas iš jų yra tas, kad referatai paprastai yra nemažos apimties – gali siekti keliolika  ar net kelias dešimtis puslapių, todėl kai kurios plagiato paieškos programos gali nesutalpinti viso teksto. Tokiu atveju beliks tik pasinaudoti šiuo patarimu – tekstą skaidyti  bei tikrinti dalimis. Referatą rašote ne vienas, o dar su keliais kurso draugais? Tokiu atveju tikrinimą būtinai atlikite tik individualiai, po to, kai kiekvienas paruošia savo dalį  ir visą darbą.

Tai, jog darbas buvo pripažintas plagiatu, yra viena didžiausių nesėkmių, kokia gali ištikti studentą. Tačiau jei būsite apdairūs, budrūs bei atsakingi, o taip pat  – laikysitės šių patarimų, tikimybė susidurti su tokia išvada, bus gerokai mažesnė.

Spausk čia ir užsisakyk dabar!