+370 685 07671 [email protected] MeniuUžverti Meniu Užsisakyk dabar!

Baigiamieji darbai. Kaip paruošti pavydėtinai gerą darbą.


Baigiamieji darbaiBaigiamieji darbai
– gana plati sąvoka, nes baigiamųjų darbų kategorijai galime priskirti visus didesnės apimties darbus, pradedant nuo pirmojo kurso, baigiant doktorantūros studijomis. Jiems paprastai priskiriami kurso darbai, bakalauro darbai, magistro darbai, daktaro disertacijos. Nors formaliai baigiamieji darbai yra tie darbai, kurie rašomi baigiamuosiuose kursuose (magistro darbai, bakalauro darbai ir daktaro disertacijos), tačiau realiai ir pirmakursis, rašydamas kursinį darbą, jį laiko baigiamuoju, nes juo užbaigiami mokslo metai.

Nepaisant to, baigiamieji darbai iš esmės turi panašius reikalavimus. Skiriasi tik jų griežtumas ir sudėtingumas. Šiame straipsnyje aptarsim kaip paruošti pavydėtinus magistro ir bakalauro baigiamuosius darbus.

Pavydėtini baigiamieji darbai: strategijos kūrimas

Baigiamojo darbo rašymas iš esmės skirstytinas į tris dalis. Pirmoji ir, ko gero, svarbiausioji dalis yra planavimas. Nuo to, kaip gerai pasiruošite, priklausys ir galutinio darbo kokybė, todėl, prieš pradėdami rašyti baigiamąjį, visų pirma skirkite bent savaitę jo strategijai apmąstyti. Gera strategija turi būti tokia, kad visi atsakymai į žemiau pateiktus klausimus būtų “Taip”:

• Ar baigiamojo darbo tema įdomi Jums?

• Ar baigiamojo darbo tema bus įdomi darbo vadovui?

• Ar galite įvardyti, ką naujo galėsite pasakyti ar įrodyti baigiamuoju darbu?

• Ar galėsite jį parašyti?

Ar baigiamojo darbo tema bus įdomi Jums?

Labai paprasta – jei baigiamojo tema Jums neįdomi, Jūs vis atidėliosite baigiamąjį darbą ir jo rašymas bus tiesiog kančia Jums. Jei jau reikia parašyti darbą, kodėl gi nerašyti jo ta tema, kuri būtų aktuali ar įdomi Jums? Galbūt ateityje planuojate kurti verslą – tirkite savo būsimo verslo rinką ar jo galimybes. Galbūt norite įsidarbinti solidžioje bendrovėje? Ištirkite jos trūkstamas kompetencijas ir rašykite darbą toje srityje – parašę baigiamąjį tapsite tos srities ekspertu. Jei gavote neįdomią temą – prašykite ją pakeisti. Kokia prasmė rašyti tai, ko vėliau nepanaudosite?

Ar baigiamojo darbo tema bus įdomi darbo vadovui?

Studentai daro klaidą kai renkasi baigiamojo darbo vadovą ne pagal turimą temą, o pagal tai, kiek jis patinka ar nepatinka. Visi dėstytojai yra žmonės. Keista? Jie turi savo interesų sritis, o kai kurios sritys jiems visai neįdomios. Todėl, kai ateinate pas dėstytoją su neįdomia jam tema, jis Jus priima, tačiau nesitikėkite, kad sulauksite daug pagalbos. Studentai vėliau skundžiasi, kad dėstytojas nepadeda, nežiūri, neduoda papildomos literatūros. O iš kur jam duoti, jei jam tema neįdomi, neturi intereso, vidinio stimulo, o ir tos literatūros jis galbūt neturi.

Taigi, sužinokite dėstytojo interesų sritis – jos pateiktos dėstytojų CV, kurie paprastai būna įkelti aukštųjų mokyklų interneto svetainėse. Dėstytoją pasinkite pagal jo interesų sritį – turėsite ir medžiagos, ir diskusijų, ir pagalbos, nes pačiam dėstytojui bus įdomu, ką Jūs rašote.

Ar galite įvardyti, ką naujo galėsite pasakyti ar įrodyti baigiamuoju darbu?

Niekam neįdomūs tokie baigiamieji darbai, kurie nieko naujo nepasako, o kalba apie tai, kas visiems ir taip žinoma ir aišku. Ar Jums būtų įdomu klausytis jei kas nors 10 minučių pasakotų, iš ko pagamintos automobilio dalys, pavyzdžiui:

„Automobilio kėbulai paprastai gaminami iš metalo, kuris yra dažomas dažais. Dažai būna geltoni, raudoni, mėlyni, žali, juodi, sidabriniai, oranžiniai ir kitų spalvų. Automobilio kėbulą galima liesti, nes dažai tvirtai laikosi, o metalas yra kietas, todėl liesdami kėbulą – jo neįlenksite…“

90 proc. darbų yra būtent tokie.  Norėdami darbu sukurti kažką naujo, vadovaukitės sena kaip mūsų civilizacija patirtimi – kritikuokite ir kvestionuokite dabartines tiesas, ypač tas, kurias išmokote universitete. Pavyzdžiui vietoj pensijų reformos teigiamų pusių liaupsinimo, pabandykite įrodyti, kad valstybinis draudimas naudingesnis. O gal prie tam tikrų sąlygų netinka kuri nors universitete išmokta tiesa? Išnagrinėkite tai – juk gyvenime yra daug neatsakytų klausimų, tad pirmyn. Galiausiai, jei nesugalvojate patys, pasiklauskite dėstytojo pagalbos.

Naudingas baigiamasis darbas praturtins Jus, be to išsiskirsite gynimo metu. Vertinimo komisiją juk sudarys taip pat žmonės, subjektyvūs žmonės, kurie įdomiam ir originaliam darbui tikrai nepagailės geriausių balų – originalūs baigiamieji darbai, žmonės, idėjos ir pan. paprastai vertinami geriau vien dėl savo originalumo.

Ar galėsite jį parašyti?

Pagaliau, suplanuotą baigiamąjį darbą turite galėti parašyti. Čia gali kilti įvairių kliūčių: gali pritrūkti medžiagos, argumentų, jūsų žinių, patirties, įžvalgų, todėl, prieš pradėdami darbą apmąstykite, kaip daugmaž jis atrodys: ką rašysite teorijos apžvalgos dalyje, ką – situacijos analizėje, ką tirsite, kokias kelsite hipotezes (jei jas kelsite), ar galėsite rasti pakankamai duomenų ir informacijos ir pan.

Pavydėtini baigiamieji darbai. Rašymas

Rašyti baigaimąjį darbą nėra sudėtinga tada, kai žinote, ką norite parašyti. Tačiau nepamirškite, kad dėstymas turi būti logiškas, nuoseklus, neturi būti minčių šokinėjimo, ar vietų su skirtingu stiliumi. Bendra taisyklė, kai susipaprastinti sau rašymą – jį susiplanuoti. Nuo pirmosios dalies šis planas skirsis tuo, jog pirmojoje dalyje Jūs planavote, ką rašysite, o šioje – kaip rašysite.

Paprastai rašant baigiamąjį darbą yra bendra taisyklė – pirmiausiai pasirašome turinį. Kai turinys atrodo logiškas ir nuoseklus ir darbo vadovas jį patvirtina, rašome darbą. Turint turinį darbą rašyti paprasta, nes tokiu būdu darbas suskaidomas dalimis ir rašote Jūs kiekvieną dalį atskirai, pvz. skyrių ar poskyrį.

Be abejonės, svarbu laikytis metodinių reikalavimų. Tačiau tai – tik forma. Kur kas svarbiau yra pati darbo tema ir idėja. Rašydami stenkitės neplagijuoti darbų, nes universitetai vis labiau tobulina savo plagijavimo kontrolės sistemas ir net viena ar dvi nukopijuotos pastraipos gali lemti, kad visas darbas bus neužskaitytas.

Pavydėtini baigiamieji darbai. Pristatymas

Ne mažiau svarbi dalis yra ir baigiamojo darbo pristatymas. Čia kaip ir susipažįstant – įspūdį padarot tokį, kaip mokate save pateikti. Verslas klesti tas, kuris moka reikiamai save pateikti. Specialistai uždirba didesnius atlyginimus tie, kurie save geriau pateikia. Pateikite savo darbą gerai, ir pusė sekmės – jūsų kišenėje. Sekmės!

Visos teisės saugomos Writeworks.lt © 2009 – 2018 Writeworks

Spausk čia ir užsisakyk dabar!